Elif ( Orjinal Barut-Yan Kağıt ) Hikmet Barutcugil
Elif ( Orjinal Barut-Yan Kağıt ) Hikmet Barutcugil

Elif ( Orjinal Barut-Yan Kağıt ) Hikmet Barutcugil (5610104097)

Marka : Ebristan
Fiyat : $8.20

Yayın Tarihi: 29.06.2021
ISBN: 9789759363895
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 142
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 20 x 48 cm

  ELİF, görünüm ve yazı çeşitliliği açısından en estetik alfabe olarak kabul edilen Arap alfabesinin  ilk harfidir. Bu müstesna güzelliğin ifade ettiği ve hatırlattığı sayısız anlamlar vardır.
Allah’ın tek olduğunu, yaratılan her insanın ve her  bir yaratığın tek olduğunu ve tam tamına eşi ve benz eri bulunmadığını, bunun da eşi ve benzeri olmayan Allah’ın bir tecellisi olduğunu simgelemektedir.
   Bu özellikler sanki ebru sanatında da tecelli ediyor. Yapılan her ebru yapım yöntemi gereği tekdir.İkincisini, aynısını asla yapamazsınız. Yaptığımız ebrularda da mutlak bir hükmümüz, önceden verilmiş kesin kararlarımız olamaz. Belki bir lale yapmaya niyetleniriz, ama zemin desenini hazırlarken bile boyaların ne şekilde açılacaklarını, birbirlerini ne kadar itip değiştireceklerini, damlaların boyutlarının nasıl olacakları, renklerin tonlamaları…
Gibi birçok olayı yüzde yüz kontrolünüz altında tutamazsınız.Burada cüzi iradenizin ne kadar küçük olduğunu fark edip küllü            iradeye            teslim olursunuz.
Medeniyetler kültür ve sanat ile oluşurlar. Eski medeniyetleri bizlere bıraktıkları eserlerle tanıyor, hatırlıyoruz. Bizde bizden sonraki nesillere bir medeniyet kurmak zorundayız. Bu medeniyetin ithal bir kültürle kurulması mümkün değildir. Uluslar arası olmanın ilk ve temel prensibi önce ulusal olmaktan geçer. Kökleri yüzyıllar öncesine, Orta Asya'ya kadar uzanan, 17.YY. ın başında Türk Kağıdı adı ile Avrupa'ya oradan da tüm Dünya’ya yayılan öz sanatımız ebruyu sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz bu vesile ile Elif’in zerafetini gönlünüzde yaşamanızı ümit ediyoruz huzur dolu vakitler temennisiyle…
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR