Paspartu Nedir?

Paspartu çerçeve içinde veya tablo olarak bulunan eserlerin daha estetik bir görünüme sahip olması ve merkezdeki fotoğraf ya da sanat çalışmasının daha derin ve odaklı görünmesi için üretilen özel bir karton kağıt türüdür. Çerçeve içindeki sanat eseri ile iyi bir renk uyumunun yakalandığı paspartu kartonu çeşitleri sayesinde resmin ve tablonunun bütününün uzaktan görünüşü değiştirilmiş ve etkisi arttırılmış olur. Resmin kenarına zamk ya da kağıt türüne göre uygun bir yapıştırıcı yardımcı malzeme sürmek suretiyle yapıştırılır. Bazı durumlarda ise çerçevenin kendi yapısı bu kartonların uygun ve sıkı bir şekilde tablonun içinde durmasını sağlar. 

 

Paspartu Kartonu Fiyatları

Paspartu kartonu fiyatları bu kağıtların imal edildiği malzemenin kalitesine ve kalınlığına göre farklılık gösterir. Ayrıca birçok farklı rengi bulunmaktadır. Kimi zaman çerçeve içindeki resim ile belli bir kontrast yaratmak, resmin dış etkenlerden daha bağımsız ve özel bir görünüme sahip olmasına katkıda bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, çerçeve ile resmin arasındaki alanın çok geniş tutularak, odaktaki sanat eserini etrafındaki mekandan fazla soyutlamaktan kaçınmaktır. Bu durumda daha dengeli bir dış görünüş korunmuş olur. Çerçevenin dış yapısının da resmin, fotoğrafın ya da portrenin önüne geçmemesi, uygun bir aralıkla yerleştirilmiş bu özel karton türü sayesinde mümkündür. 

 

Yalnızca fotoğraf, yağlı boya ya da portre çalışmalarında değil suluboya eserlerde de bu karton çeşitlerinden kullanılmaktadır. Aynı zamanda karakalem çalışmaları, puzzle çalışmaları ve diğer bazı hobi çalışmalarının çerçevelenmesinde de bu sanat malzemesinden yararlanılır. Paspartu kullanım alanı oldukça spesifik olan bir sanat malzemesidir. Yalnızca sanat eserinin görünümünü daha estetik bir yapıya kavuşturmak için kullanılır. Müzelerde, atölyelerde ve sergilerde sergilenen eserlerde bu paspartu kağıdı sıklıkla kullanılmaktadır. Paspartu kartonu mukavva ve kartondan elde edilmekle birlikte dokulu, grenli, pürüzlü ya da kadife türden kalın kağıtlar ile de üretilmektedir. Bu farklı çeşitler değişik dış görünümler elde etmek içindir.  

 

Paspartu Kartonu Markaları

Piyasada birçok farklı fiyat ve kalite seçeneklerine sahip paspartu kartonu markaları bulunmaktadır. Kağıt kalitesi ve renk çeşitliliği ile tanınan Moorman paspartu çerçeve fiyatları en hesaplı ve hızlı şekilde Karin Sanat güvencesiyle kapınıza kadar geliyor. Tüm bu özelliklerin dışında piyasadan belli ölçülerde hazır olarak alınan bu sanat gerecini kendiniz de yapabilirsiniz. Evde paspartu yapımı oldukça kolay bir işlemdir. Kaliteli bir makas yardımıyla dikkatli bir şekilde mukavvanın kesimi yapılarak çerçeve ve tablolarınıza derinlik katacak bir yan çerçeveyi elde edebilirsiniz.

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR