Tuval


Tuval özellikle yağlı boya resim yapanların kullandığı bir resim malzemesidir. Akrilik boya ile çalışanlar da tuval kullanırlar. Tuval yüzyıllar boyu sanat tarihinin en önemli araçlarından biri olmuştur. Genelde tuvaller dörtgen şeklinde olur ancak yuvarlak tuvaller tercih eden portre ressamları da vardır. Tuval nasıl yapılır? 4 tane ahşap çıta çerçevenin üzerine gerilerek sabitlenen tuval bezi evde tuval yapmaya yetecektir. Tuval bezleri genelde üzerine bir kat gesso astar çekilerek yapılır. Tuval bezinin ve ahşap çıtaların kalitesi, tuvalin kalitesini de belirleyecektir. Farkı tuval örneklerini Karin Sanat online satış mağazasının tuval kategorisinde bulabilirsiniz. Karin Sanat’ın kendi üretimi tuvaller de sitemizde mevcuttur. Tuval astar boyası sitemizin yardımcı malzemeler bölümünden edinilebilir. Tuval çizimleri ve tuval çalışmalarını rahatlıkla yapabilmek için farklı tuval boyutuna uygun şövaleler, Karin Sanat’ın 20’i yılı aşkın sanat malzemeleri üretim ve satış deneyiminin güvencesiyle siz değerli müşterilerimize en uygun fiyat ve kalite performansıyla sunuluyor!


Tuval çalışmaları farklı resim teknikleri ve resim yüzeyleri içerisinde en çok tercih edilen tekniklerden biridir. Tuval üzerine son dönemde akrilik pouring tekniği ile ebru sanatındaki desenlere benzer desenler yapılabilmektedir. Bir tuvalin üzerine gerilen tuval bezinin gergin olması, yapılan resmin kuruduktan sonra çatlaklar oluşturmaması açısından önemlidir. Resim sanatına yeni başlayanlar kolay tuval resimlerinin nasıl yapılacağını merak ederler. Akrilik boya ve fırça ile A4 boyutunda kolayca resim yapılabilir. Tuval üzerine resim yapmadan önce daha ucuz bir kağıt üzerinde denemeler yapmak uygun olacaktır. Zira, tuvaller kağıtlardan daha pahalı sanat malzemelerindendir.


Tuval çeşitleri genelde boyutlarına göre belirlenir. Çok büyük tuvaller olduğu gibi 10 cm-10 cm ölçülüerinde tuvalleri de piyasadan edinmek mümkündür. Bir tuvalin iskeletini oluşturan ahşabın kaliteli ve budaksız ağaçtan imal edilmiş olması ömrünü uzatır. Karin Sanat kendi ahşap atölyesinde özenle ürettiği değişik kalınlık ve ebatlarda tuval çeşitlerini online satış mağazasında sanatseverlerin beğenisine sunmuştur. Tuval fiyatları Karin Sanat’ta fiyat kalite performans değerlendirmesi açısından son derece uygundur. Ayrıca, birçok tuval astarı çeşitlerini yardımcı malzemeler medyumlar kategorimizden edinebilirsiniz. Karin markalı tuvallerin bezleri önceden astarlanmış olduğundan gerekmedikçe tekrar astarlanmaya ihtiyaç duymaz.

1