Tuval Çeşitleri

 

Tuval Nedir?

Tuval, ahşap bir kasnağa gerilen astarlı bir kumaştır ve özellikle yağlı boya resim yapanların kullandığı bir resim malzemesidir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Akrilik boya ve guaj boya ile çalışanlar da bu aracı kullanırlar. Dörtgen bir ahşap kasnağa gerilen modelleri olduğu gibi pres tuval adı verilen daha ince ve taşınması kolay türleri de bulunmaktadır. Tuval yüzyıllar boyu sanat tarihinin en önemli araçlarından biri olmuştur. Dünyanın çeşitli müzelerinde bulunan en önemli resim eserleri hep bu malzeme üzerine yapılmıştır. Genelde tuvaller dörtgen şeklinde olur ancak kare ve yuvarlak çeşitleri de kullanılmaktadır. İhtiyaca göre bu türlerden biri seçilebilir. Örneğin, portre ressamları yuvarlak olanları kullanmaktadırlar. Tuval bezinin astarlanması genellikle gesso denilen ve sanat alanında kullanılan beyaz renkli bir astar boyası ile yapılır.
 
Tuval nasıl yapılır?

Evde tuval yapımı pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilir. 4 tane ahşap çıta çerçevenin üzerine gerilerek, çivi ya da zımba yardımıyla sabitlenen uygun bir kumaş bez evde bu işlemi yapmanız için yetecektir. Bezin ve kullanılan ahşap çıtaların kalitesi, ortaya çıkacak son malzemenin nihai kalitesini de belirleyecektir. Birçok ressam kendi stüdyosunda bulundurdukları ahşap çıtalar ve değişik kumaşlarla kendi ihtiyaçları ve yapacakları resim çalışmaları türüne göre kendi resim yüzeylerini üretir. Farkı boyut ve şekillerde tuval çeşitlerini Karin Sanat online satış mağazasının resim kategorisinde bulabilirsiniz. Karin Sanat’ın kendi üretimi olan diğer resim yüzeyleri ve bezleri de online alışveriş websitemizde mevcuttur. Resim yüzeyinin astarlanması için gereken yüksek performanslı astar boyaları da uygun fiyat seçenekleriyle sitemizin yardımcı malzemeler bölümünden edinilebilir. Tuval çalışmaları sitemizden edinilecek uygun fiyatlı şövaleler ile daha rahat şekilde icra edilebilir.


Bu resim yüzeyi üzerine yapılan resim çalışmaları farklı resim teknikleri ve resim yüzeyleri içerisinde en çok tercih edilen tekniklerden biridir. Bu malzeme üzerine son dönemde akrilik pouring tekniği ile ebru sanatındaki desenlere benzer desenler yapılabilmektedir. Bir tuvalin üzerine gerilen bezin yeterince gergin olması, yapılan resmin kuruduktan sonra çatlaklar oluşturmaması açısından önemlidir. Resim sanatına yeni başlayanlar kolay resimlerin bu yüzey üzerine nasıl yapılacağını merak ederler. Yeni başlayanlar yağlı boyaya geçmeden akrilik boya ve uygun bir suluboya fırçası ile A4 boyutunda kolay bir şekilde resim yapılabilir. Bu resim yüzeyi üzerine resim yapmadan önce daha ucuz bir kağıt üzerinde denemeler yapmak uygun olacaktır. Zira, bu malzeme kağıtlardan daha pahalı sanat malzemelerindendir.

Tuval Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Sanat malzemesinin çeşitleri genelde boyutlarına göre belirlenir. Piyasada en çok kullanılan ve satılan standart 35x50 ve 50x70 tuval ölçüleridir. Çok büyük tuvaller olduğu gibi 10 cm-10 cm ölçülerinde mini tuvaller de sanat malzemeleri mağazalarında bulunabilmektedir. Bu resim yüzeyinin iskeletini oluşturan ahşabın kaliteli ve budaksız ağaçtan imal edilmiş olması ömrünü uzatır. Karin Sanat kendi ahşap atölyesinde özenle ürettiği değişik kalınlık ve ebatlarda ucuz tuval çeşitlerini online satış mağazasında sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Tuval fiyatları Karin Sanat’ta fiyat kalite performans değerlendirmesi açısından son derece uygundur. Karin markalı bu resim yüzeylerinin bezleri önceden astarlanmış olduğundan gerekmedikçe tekrar astarlanmaya ihtiyaç duymaz ve kullanıma hazırdır. Alacağınız bir resim bezini evde astarlamak da mümkündür. Kimi zamanlar iki kat astar atılarak daha pürüzsüz ve fırçanın kolayca hareket edebileceği bir yüzey elde etmek daha dayanıklı bir sanat eseri ortaya çıkartmak açısından iyi bir yöntemdir. 

Resim yapmaya hazır halde kapınıza gelen bu ürünler çocukların resim sanatına başlaması için de son derece özendirici hediyelerdir. Çocuklar için içerisinde diğer gerekli resim malzemelerinin de bulunduğu uygun fiyatlı bir tuval seti, sanata başlamak için çok güzel bir fırsat olacaktır. Ayrıca bu resim malzemesinin kullanılan ortamda sabit bir şekilde ve fırça darbelerinin kolayca yapılabilmesi için uygun bir açıdan bulunması önemlidir. Bu nedenle açısı ve boyu ayarlanabilir bir şövale daha estetik sanat eserleri ortaya koymak açısından önem arz eder. Yüksek kalitede bir resim yüzeyi ortaya koyduğunuz sanat eserinin uzun yıllar nem, toz ve güneş ışığı gibi doğal etkenlerden korunması için de gereklidir. Bu sayede evinizi ve stüdyonuzu bu resim yüzeyleri üzerine farklı resim teknikleri kullanarak yaptığınız tablolar ile süslemek mümkündür. Bunlara ek olarak bu resim yüzeyi üzerinde yumuşak uçlu bir çizim kalemi ile önceden çizim yapıp sonradan içini boyamak suretiyle de resim yapabilirsiniz ki amatör sanatçılar bu yöntemi sıklıkla tercih ederler.  
 

 

1 2 3 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR