Akrilik Boya Nedir?

Akrilik boya aynen sulu boya gibi bir tür su bazlı boyadır. Önceleri sanayi alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamış sonraki dönemde ise sanat alanına uyarlanmıştır. Son dönemde resim sanatında oldukça ilgi gören bir boya ve resim tekniği çeşididir. Su bazlı bir boya olması sebebiyle hem tuvale hem kağıda hem de ahşap ve plastik gibi daha farklı resim yüzeylerine rahatlıkla uygulanabilir. Bu özelliği sayesinde kolayca temizlenebilir ve toksik maddeler içermez. Dolayısıyla solunması sağlık açısından sorunlara yol açmaz. Yağlı boya yapmak kadar yorucu bir uygulamaya sahip değildir. Daha pratik resim yapmanızı sağlar. Hızlı kuruması en ayırt edici özelliklerinden biridir. Ayrıca akrilik boya ile karıştırılabilen çok çeşitli yeni çıkan yardımcı malzemeler ve mediumlar piyasada bulunmaktadır. Farklı kalite ve markalarda akrilik boya ve yardımcılarını Karin Sanat sanat malzemeleri internet sitemizden edinebilirsiniz. En uygun akrilik boya fiyatları, farklı marka seçenekleri ve çeşitli boyutlardaki şişelerde siz değerli sanatseverlerle buluşturuyor.

Ayrıca bu boyalar resim tekniklerine yeni başlayanlar ve çocuklar için de birçok açıdan idealdir. Su bazlı bir boya ile tuvalde yağlı boya yapıyormuş hissini deneyimlemek ancak bu resim malzemesi sayesinde mümkündür. Genelde 75 ml, 200 ml ve 750 ml’lik plastik şişelerde sunulurlar. Şişesinden direk fırça ile alınarak uygulanmasının yanı sıra su ile karıştırıp inceltilerek de kullanılır. Su ile inceltilen boyalar daha açık renkli olur. Bazı renk seçenekleri diğerlerine göre daha kapatıcıdır. Tek bir boya tabakası ile kapatılamayan yüzeylere bir kaç kat daha atmak mümkündür.

 

Akrilik Boya Kullanım Alanları Nelerdir?

Akrilik boyalar nerelerde kullanılır sorusunun cevabı oldukça detaylı bir şekilde incelenmesi gereken bir husustur. Bu boyalar ahşap yüzeylerden metal zeminlere, kumaşlardan farklı dokudaki resim kağıtlarına, plastik zeminlerden seramik yapılara birçok yüzeye uygulanabilir. Verniklenmiş bir akrilik boya resim uzun yıllar özelliklerini korur. Toz, nem ve güneş ışığı gibi dışa faktörlerden daha az etkilenir. Su bazlı akrilik boyaların özellikleri bunlarla da kalmaz. Bu resim tekniği yardımcı malzeme çeşitliliğinin en zengin olduğu alanlardan biridir. Pouring (akıtma) medium, glaze medium, jel yardımcılar ve çatlatma mediumu bu boyalar ile karıştırılarak kullanılan yardımcı malzemelerin başına gelir. Birbirleriyle kolayca karışabilen bu resim malzemesi, medium zenginliği ile çok farklı efektler ve desenler yaratmak için en ideal sanat malzemelerden biridir.   Karin Sanat siz değerli sanatçılara dünyanın en kaliteli akrilik boya markaları olan Schmincke Primacrylic ve Talens Amsterdam serisini gururla sunar. Tüm bunların yanında akrilik boya dünyasının en bilinen ve talep edilen markaları Winsor Newton Galeria, Pebeo Studio, Artdeco Metalik ve Maries akrilik boyalar ile Schmincke’nin Primacrylic serisinden daha alt segment akrilik boyaları Schmincke Akademie ve Schmincke College boyalar Karin Sanat Online Satış Mağazasından bir tıkla kapınıza kadar hızlı bir şekilde geliyor.

 

Akrilik Boya Nasıl Uygulanır?

Bu resim tekniğinde diğer resim tekniklerinde olduğu gibi en çok fırça aracılığıyla boya resim yüzeyine aktarılır. Suluboya fırçaları bu resim tekniğinde de kullanılır. Farklı uç yapılarına sahip fırça setleri ile işe başlamak çok çeşitli resimler üretmek açısından faydalı olacaktır. Bu boyalar aynı zamanda akrilik bazlı mürekkepler ve markörler ile de uygulanabilir. Mürekkep tabancası aracılığıyla yüzeye püskürtmek suretiyle uygulanan bu yöntem özellikle geniş yüzeyler için çok uygundur. Özellikle tasarımcılar, karikatüristler, moda tasarımcıları ve anime sanatçıları akrilik markör ve akrilik kalemler ile çalışmayı severler. Kalem pratik kullanımı ve her yere kolayca taşınabilmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Bu resim malzemesi aynı zamanda çok geniş ve zengin hobi dünyasının da vazgeçilmez boyalarının önde gelenlerinden biridir. Ahşap, cam ve metal ev eşyaları, antika mobilyalar ve parçalar, süs eşyaları ve takılar multi-surface özellikte birçok yüzeye uygulanabilen akrilik bazlı boyalar ile baştan yaratılabilir. Bu türden Cadence Akrilik boya ve Art Deco marka boyaları sitemizin resim bölümünden edinebilirsiniz. Akrilik çalışmaları yapmak isteyenler için uygun fiyatlı akrilik boya setleri de sitemizde mevcuttur. Bu setler akrilik boya fırçalarını da içerir. Bu resim tekniği çocukların resim sanatına da başlaması için oldukça ideal bir resim tekniğidir.

 

Akrilik boya nasıl yapılır? demeyin. Bu tekniğin uygulaması oldukça kolaydır. Birçok ev hanımı evde eskiyen ahşap malzemelerini nasıl boyayacağını düşünür. Ahşap boyamada da sıklıkla tercih edilen bir boya çeşidi olan su bazlı bu boyaların fiyatları boyanın içerdiği pigment kalitesi ve yoğunluğu ile bağlayıcı kalitesi belirler. Daha geniş fırça yapısına sahip zemin yüzey fırçaları dolaplar ya da sehpalar gibi büyük alana sahip araç gereçlerin boyanması için daha uygundur. En temelde bu boyaların üç farklı serisi vardır: premium seviye, akademi seviye ve öğrenci seviye. Bu boyalar yağlı boya kıvamında krem yapıda olduğundan farklı uç şekillerinde akrilik boya fırçaları üretilmiştir. Bu sayede birçok farklı fırça vuruşu elde etmek mümkündür. Resim sanatının son dönemde en çok rağbet edilen bu dalının her geçen gün resim sergilerinde ve atölyelerinde daha çok boy göstermesi nedeniyle geniş ürün portföyüne sahip Karin Sanat resim kategorisi uygun fiyat ve hızlı teslim seçenekleriyle hizmetinizde. 

1 2 3 ... 29 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR