Şövale Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Şövale, tuval ya da diğer resim yüzeylerinin uygun pozisyonda sabit bir şekilde durabilmesi için gereken bir tür sanatsal malzemedir. Resim sehpası olarak da bilinir ve en temel işlevi destek görevi görmesidir. Bu resim malzemesi daha sağlam ve dayanıklı olması için metal ve alüminyum gibi malzemelerden imal edilebilmekle birlikte genelde ahşaptan üretilenler sanatseverler tarafından daha çok tercih edilir.

 

Ahşap olanlar estetik görünümleriyle stüdyo, sergi ve çalışma odalarını süslerler. Ayrıca bu resim malzemesi yalnızca resim sanat dalında değil fotoğraf sergileri, müzeler ve diğer sergi amaçlı faaliyetlerde de gösterilecek objenin üzerine konulması için kullanılırlar. Sunum yapmak için de bu araçlar kullanılabilmektedir. Sağlam ve kaliteli bir resim sehpası uzun yıllar resim stüdyolarının değişmez bir parçası olacak ve dış yüzeyi verniklenmiş ise dış etkenlerden etkilenmeyecektir. Bu resim sehpasının kullanılmasının bir avantajı da resim yapılan ortamı organize etmek ve daha düzenli bir çalışma alanında sanatınızı icra etmenize yardımcı olmasıdır.

 

Şövale Çeşitleri Nelerdir?

Bu resim malzemeleri değişik boyutlarda farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde birçok türde üretilmişlerdir. En bilinen resim sehpaları arasında yer alan ahşap şövale, bir insanın ayakta dururken uzunluğunu ayarlayarak rahatça resim yapmasını sağlayan bir resim aracıdır.

 

Resim sanatının yüzyıllardır simgesi haline gelmiş bir ve en yaygın kullanılan malzemesidir. Ayarlanabilir yapısı ile her boydan ressam kendine uygun şekilde ayakta ya da bir sandalyeye oturarak bu malzeme üzerinde resim yapabilir. Masa üzerinde çalışırken resim sehpası olarak kullanılmaya uygun masaüstü şövaleler ve genelde resimlik olarak kullanılan mini şövaleler de son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Masaüstü olan türün suluboya için üretilmiş özel bir versiyonu da vardır. Bu türden olan masaüstü resim sehpaları kağıdın yaslanabileceği düzgün bir arka desteğe sahiptir. Bu destek sayesinde suluboya kağıdını yerleştirip suluboya tekniği ile üzerinde çalışmak mümkündür.

 

Bunlara ek olarak, bazı resim sehpaları önceden monte edilmiş hazır halde satışa sunulurken kimi başka türler demonte şövale olarak piyasaya sürülmüştür. Demonte olan türlerin kargolanması daha pratiktir ve evde çok kısa sürede kolaylıkla monte edilebilir. Karin Sanat kendi markası ile ürettiği tüm bu farklı türden resim destek sehpalarını farklı boyut ve renk seçenekleriyle de piyasaya sunmuştur.

 

Şövale Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şövale satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ahşap kalitesinin yanı sıra eklem bölgelerinin sağlam vidalar ve ek parçalar ile tutturulmuş olmasıdır. Sağlam şekilde bağlanmayan parçalar resim yapma sırasında resim sehpasının dik ve sağlam bir şekilde durmasını engelleyebilir.  

Bunun dışında daha uzun yıllar kullanım için ahşabı verniklenmiş türleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede malzemenin ahşabı toz, güneş ışığı ve nem gibi dış etkenlere daha dayanıklı hale gelir. Gövdesinde yer alan ahşabın kalınlığı da malzemenin genel sağlamlığı üzerinde etkilidir. Ancak daha kalın ahşap parçalarından üretilenler daha ağır olurlar ve hareket ettirilmesi de daha zordur. Karin Sanat tuval konusunda olduğu gibi ahşap işçiliği ve resim destek sehpaları imalatı konusunda da uzun bir tecrübeye sahiptir.

 

Bu deneyim ile Karin markası hem yurtdışına hem de Türkiye’nin her bölgesine yıllardır bu resim sehpalarını göndermektedir. Kimi sanat malzemeleri tedarikçileri şövale seti hazırlayarak piyasaya bu ürünü takımlar halinde sunarlar. Bu setlerde şövale, tuval, yağlı boya ve başlangıç için gerekli diğer resim malzemeleri bir arada bulunur. Şövale fiyatları şövalenin boyutu ve ahşap kalitesi ya da hammadde olarak kullanılan diğer malzemelerin çeşitlerine göre değişir.

 

Karin Sanat kendi üretimi olan, verniklenmiş, kaliteli ahşaplardan imal edilen bu resim aracını kendi atölyesinde son haline getirdikten sonra sizlere direk ulaştırır. Bu nedenle, en uygun şövale fiyatlarını Karin Sanat sanat malzemeleri online websitesinde bulabilirsiniz. Şövale satın alarak resim sanatında ilerlemek adına önemli bir adım atabilirsiniz.

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR