Tutkal ve Yapıştırıcılar

Tutkal ve yapıştırıcılar sanat alanında çok geniş bir kullanım alanına sahip sanat malzemelerinin başında gelir. Birçok farklı sanat dalı kendine özgü sanat işlemleri için bu malzemelere ihtiyaç duyar. Ayrıca çok zengin bir kullanım alanına sahip hobi sanatlarının da en çok kullandığı malzemeler bunlardır. Örneğin, puzzle yapıştırıcısı puzzle bittikten sonra tablo haline getirilerek evin bir köşesine asabilmek için gereklidir.

 

Toz yaldız ya da sim gibi değişik efektler yaratmak için kullanılan toz malzemeler de bu malzemelerin ham maddesine uygun tutkallar ile yapıştırılır. Bunların dışında epoksi yapıştırıcı, plastik yapıştırıcı, silikon yapıştırıcı, mermer yapıştırıcı, pattex yapıştırıcı, metal yapıştırıcı, japon yapıştırıcı ve hızlı yapıştırıcı gibi birçok farklı türde ve çeşitli işlevlere sahip tutkallar sanat dünyasında yardımcı malzeme ve medium olarak kullanılmaktadır. Maket yapımı alanında da ahşap, cam ya da plastik yapıştırıcısı tutkallar kullanılmaktadır. 

 

Tutkal ve yapıştırıcı çeşitleri sanatsal kullanım alanında çift taraflı bantlardan beyaz tutkala, sıvı yapıştırıcılardan çok amaçlı yapıştırıcılara kadar birçok farklı türü içerir. Ancak kalıcı ve uzun süre sağlamlığını muhafaza eden eserler yaratabilmek için kullanılan tutkalın kalitesi de önem arz eder. Bu nedenle Karin Sanat çok geniş bir yardımcı malzemeler ürün portföyünü online alışveriş sitesinde bulundurmaktadır.

 

Bu kategoriden ihtiyacınıza göre uygun fiyat ve kalite performansına sahip, Türkiye’nin en bilinen ve güvenilir markalarının tutkal ve yapıştırıcı türlerine erişebilirsiniz. Seramik sanatı, tezhip sanatı, cam ve porselen boyama, kumaş kullanılan hobi işleri gibi çok geniş bir alanda bu alanlara özgü kullanılan tutkallar sanat camiasında her geçen gün daha çok kullanılan sanatsal malzemeler haline dönüşmektedir. 

 

Tutkal ve Yapıştırıcı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Sanatsal çalışmalar ve hobi çalışmalarında kullanılan yüzey ve malzemelerin içeriklerine göre uygun yapıştırıcılar seçilmelidir. Örneğin büyük yüzeylerde sprey yapıştırıcılar kimi durumlarda çok iyi iş yapar. Daha küçük ve detaylı işler için zaman zaman fırça yardımıyla sürülen sıvı tutkallar tercih edilir.

 

Tutkalın renginin önemli olduğu durumlarda renk seçimine de dikkat etmek gereklidir. Tutkal ve yapıştırıcı kullanırken dikkat etmeniz gerekenlerin en başında sürülen tutkalın miktarı gelmektedir. Fazla miktarlar çalışmayı bozabileceği gibi az miktarda kullanımlarda da istenilen amaca ulaşılamaz. Bu nedenle ana çalışmaya geçmeden önce başka bir zeminde denemeler yapmak akıllıca olacaktır.

 

Özellikle altın varak işlerinde kullanılan süt miksiyon tutkalları dikkatle kullanılması gereken bir yapıştırıcı çeşididir. Çünkü altın varaklama işi oldukça hassas ve pahalı malzemelerle icra edilir. Hızlı yapıştırıcılar da kullanırken dikkat edilmesi gereken türden malzemelerdir. Zira çok kısa sürede kuruduklarından, uygulamayı diğer tutkallara göre daha hızlı ve düzgün şekilde yapmak gerekir. Tutkal ve yapıştırıcı fiyatları birçok unsurun yanı sıra tutkalların yapıştırıcılık kuvvetiyle de ilgilidir. Amatör ve profesyonel kullanıma uygun her tür sanatsal tutkal ve yapıştırıcılar için doğru adresiniz Karin Sanat. 

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR