Çizim Mürekkebi Çeşitleri

 

 

Çizim Mürekkebi Nedir?

Geleneksel sanatlarımızın en başında gelen hat sanatı, İslam tarihi boyunca eşsiz sanat eserlerinin üretilmesini ve çok değerli hattatların yetiştirilmesini sağlamış estetik ve sofistike bir sanat dalıdır. Kaligrafi sanatı ise İslam geleneğindeki hat sanatının muadili olarak Batı kültürlerinde ortaya çıkmış ve özellikle kitap süslemeleri alanında benzersiz eserler yaratılmasına vesile olmuştur. Hem hat hem de kaligrafi sanatlarının vazgeçilmezi ise ilk üretimi tarih öncesi dönemlere dayanan mürekkeptir. Bu alanlarda kullanılan mürekkeplerin genel adı ise çizim mürekkebidir. İslam öncesi dönemde Araplar ilk mürekkepleri kömür tozları ve arap zamkının karıştırılmasıyla yapmışlar, İslam sonrası dönemde ise mürekkep kalitesi artarak farklı tekniklerle üretimine devam edilmiştir. 

 
Mürekkebin kalitesi hat eserinin göz alıcılığı ve yıllar boyunca canlılığını koruması açısından hayati önemdedir. Bu mürekkeplere hat mürekkebi ya da yazı mürekkebi adı da verilmektedir ki hokka içerisinde divit kullanılarak geleneksel kullanım özelliklerini zaman içinde kazanmıştır. Günümüzde sanatın her alanında olduğu gibi bu alanda da teknolojinin yardımıyla çok daha pratik, nem ve toz gibi dış etkenlere dayanıklı ve uygun bir kalem ile rahatça kullanılabilen mürekkepler üretilmektedir. En popüler çizim mürekkebi markalarının hepsinin bir arada bulabileceğiniz Karin Sanat çizim kategorisi, bu ürünlerin çeşitlerini bir tıkla kapınıza getiriyor.   

 
Çizim Mürekkebi Çeşitleri Nelerdir?

 
Çizim mürekkepleri kendi içerisinde dolma kalem şişe mürekkep, rapido mürekkebi, çini mürekkebi gibi alt türlere ayrılır. Drawing ink ya da artist ink şeklinde isimlendirilenleri de vardır. Genelde 25 veya 30 ml’lik şişelerde piyasaya sunulur. En çok kullanılan siyah mürekkepler olmakla birlikte bu sanat malzemesinin her rengini Puhu Sanat’tan edinebilirsiniz. Ayrıca akrilik özellik gösteren mürekkepler de bulunur. Bu tür daha çok kaliteli bir sıvı suluboyaya benzemektedir. Püskürtmek suretiyle kullanılabildikleri gibi fırçayla, divitle veya dolma kalemle de kullanılabilirler. Akrilik mürekkepleri kullanmak için hazneye sahip kalemeler de üretilmiştir. Her boya da olduğu gibi mürekkebin de kalitesini içeriğinde kullanılan pigmentlerin saflığı ve inceliği ile bağlayıcı kalitesi belirler. İran ve Japon çizim mürekkepleri bu alanda ün yapmış sanat malzemelerindendir. Çini mürekkepleri çini ve seramik üzerine daha iyi tutunan özellikte yapılmıştır. Bu ürünler yardımıyla porselen eşyalarınız üzerinde sanat harikaları yaratabilirsiniz. Tüm bu özellikler çizim mürekkebi fiyatları arasındaki farkları belirler. 

 
Çizim Mürekkebi Nasıl Kullanılır?

 
Çizim mürekkepleri şişesinden divit, fırça ya da hazneli bir kalemle alınarak yüzeye uygulanır. Şişe içerisinden çekilip alınacak mürekkebin miktarı iyi ayarlanmalıdır. Mürekkebi ucunda iyi tutacak bir kalem ya da divit, kontrollü bir şekilde çizim ya da boyama yapılmasını kolaylaştıracaktır. Çizim mürekkebi kullanım alanları çok büyük bir çeşitlilik gösterdiği için Karin  Sanat bu alanda ürün portföyünü mümkün olduğunca geniş tutmuş ve Bouton D’or, J. Herbin, Zig, Winsor Newton, Rotring Rapido mürekkebi gibi dünyaca tanınan markaların yanı sıra Südor, Aristo ve Karin gibi Türk markalarının çeşitlerini de bünyesinde bulundurmaktadır. Çizim mürekkebi seçerken dikkat etmeniz gerekenler genel itibariyle bunlar olmakla birlikte üzerinde çalışma yapılacak yüzeyin kalitesi ve mürekkebi yüzeye aktarmak için kullanacağınız malzemenin kalitesi de önem arz eder. Yüzey üzerinde kolayca dağılan ve iyi tutunan bir mürekkeple çalışması hem daha pratik hem de daha keyiflidir. Ayrıca topraklanmanın da önüne geçerek desenin istenilen tarzda yüzeye yansıtılmasına olanak tanır.  

 

1 2 3 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR