Teknik Çizim Kalemi Nedir?

Çizim işlemi sanatın ve tasarımın en temel aktivitelerinden biridir. Karakalem çizim tekniği sanat ve sanatla ilgili birçok alanın en çok başvurduğu tekniklerin başında gelir. Kaliteli, pratik ve hızlı şekilde yapılan düzgün bir çizim için iyi bir kaleme ihtiyaç duyulur. Teknik çizim kalemleri uçlarının yapısı ve büyüklüğü, içerdiği mürekkep ya da boya gibi kriterlere göre farklılık gösteren profesyonel çizim kalemlerdir.

 

Teknik çizim kalemi çeşitleri uçları göz önünde bulundurulduğunda yapılacak taslak veya dizaynın gerektirdiği detaylar ve incelik gibi etkenlere bağlı olarak seçilmelidir. Bu teknik kalemler kurşun kalem olabildiği gibi tükenmez kalem yapısında da olabilir. Bunun dışında tekstil çalışmaları gibi daha özel çizim alanları için üretilmiş kendine özgü mürekkeplere sahip türleri de bulunmaktadır. 

 

Teknik çizim yapılırken ihtiyacınıza en uygun kalemi tercih etmek, çizimin kalıcılığı ve üzerinde değişim yapabilmenin kolaylığı açısından önemlidir. Karin Sanat çizim ana kategorisi altındaki kalemler bölümünde en çok satılan Artline, Rotring, Uni Ball, Faber Castell gibi çizim alanında dünyaca bilinen, kaliteli markaların karakalem çizim kalemleri ve profesyonel çizim kalemlerine erişebilirsiniz. Karin Sanat yılların deneyimiyle bu alanda da fiyat performans açısından en uygun teklifleri siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. Bu kaliteli kalemler ile yapacağınız çizimler için uygun defterler ve kağıtlara da online sanat malzemeleri sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Teknik Çizim Kalemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu kalemler, mimarlık, mühendislik, endüstriyel tasarım gibi oldukça profesyonel çalışma alanlarında sıklıkla kullanılır. Bunun dışında sanat alanlarının hemen hepsinde başvurulan sanat malzemelerinden biridir. Son dönemde oldukça yaygın bir kullanım alanına dönüşen hobi çalışmalarında da hobiseverlerin önceliklerindendir.

 

Mürekkepli tükenmez kalemler daha kalıcı ve genelde işin son halinin ortaya çıkarılmasında kullanılır. Kaliteli mürekkebe sahip kalemlerin yardımıyla kağıt üzerinde solmayan ve canlılığını yitirmeyen taslaklar, krokiler, grafikler, tablolar meydana getirmek mümkündür. Kötü bir kalem mürekkebini sızdırma ve çalışmayı mahvetme riskini taşır. Özellikle sanat alanına yeni giriş yapmış öğrencilerin başlangıç seviye karakalem çizim kalemleri seti edinmeleri birçok işte ihtiyaçlarına cevap verecektir.  

 

Teknik Çizim Kalemi Seçimi Nasıl Yapılır?

Teknik çizim kalemi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik kalemin derecesidir. Uç kalınlıkları ve sertlikleri elde etmek istediğiniz çizgilerin kalınlıkları ve yumuşaklık derecelerini de belirler.

 

Örneğin, H serisi kalemler daha serttir ve daha yumuşak çizgiler üretir. H serisinin numarası arttıkça sertliği ve dolayısıyla yumuşaklığı da artar. H serisinin bir özelliği de yumuşak çizgilerinden dolayı çok daha kolay silinebilmesidir. Buna karşın B serisi daha az sert karbon uçlara sahiptir ki bu özelliği sayesinde daha net ve yumuşak çizgiler üretir.

 

Daha belirgin çizgilere ihtiyaç duyulduğunda B serisinin numaraları tercih edilmelidir. Kaliteli olmayan bir çizim kalemi çalışılan yüzey üzerinde daha çok iz bırakacak ve yüzeyin yapısında bozulmalara neden olabilecektir. Bu nedenle kaliteli ve karbon oranı yüksek kalemler ressamlar, grafikerler, karikatüristler, mimar ve mühendisler için daha mantıklı olacaktır. Teknik çizim kalemleri fiyatları da bu sanat malzemesinin yukarıda bahsedilen tüm bu niteliklere sahip olup olmamasına göre farklılık gösterecektir.

1 2 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR