Hat Kalemi Nedir?

Hat ve kaligrafi sanatı estetik ve inceliğin ön planda olduğu kompleks bir sanat dalıdır. Bu nedenle kullanılan sanat malzemelerinin kalitesi bu sanat dalında oldukça önem arz eder. Hat sanatının temel malzemeleri olan hat kağıdı ve hat kaleminin kalitesi elde edilecek sanat eserinin, uzun yıllar dayanması, kalıcı ve canlı renklere sahip olması ve bunun yanında toz, nem ve ışık gibi dış etkenlerden çok etkilenmemesi bakımından önemlidir. Hat kalemi hat ve kaligrafi sanatını icra etmek için bu sanat dalının gerektirdiği özelliklere sahip kendine has kalemlerdir. Uç yapısı, mürekkep tutma kapasitesi ve uçlarının değiştirilebilir olması gibi özelleşmiş yapılara sahip bu kalemler hedeflenen sanat eserinin içeriğine uygun şekilde seçilmelidir.  

 

Hat Kalemi Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Geleneksel dönemde divit ve hokka ile sürdürülen hat ve kaligrafi çalışmaları teknolojinin gelişmesiyle birlikte ergonomik dizayna sahip ve çok amaçlı hat sanatı malzemeleri ve kalemlerinin üretilmesiyle daha geniş bir kullanım alanına yayılmıştır. Kesik uçlu hat kalemleri özellikle bu sanata adımını yeni atmış amatör sanatçıların en önde gelen tercihleri arasındadır. Çünkü bu uç yapısı farklı kalınlıklarda çizgilerin üretilmesi için idealdir. Ancak doğal ağaçlardan elde edilmiş divit uçlu kalemler halen birçok hattatın gözdesi arasındadır. 

 

Hat Kalemi Seçimi Nasıl Yapılır?

Kesik ucun dışında değiştirilebilir metal uçlara sahip kalemler de bu alanda oldukça rağbet gören sanat malzemeleridir. Bu uçlar sayesinde farklı inceliğe sahip uçları değiştirmek suretiyle farklı yazı biçimleri elde edebilirsiniz. Özellikle talik ve cülus gibi farklı hat yazıları için gerekli uçlar Karin Sanat çizim kategorisinde yer alırlar. Japon Zig kaligrafi kalemi yuvarlak, sivri ve kesik uçlu çeşitleriyle özellikle yeni başlayanlar için idealdir. Brause Bandzug bu alanda dünyaca ün yapmış bir kalem türüdür. Bu markanın divit sapları ve uçları oldukça sağlam ve mürekkep tutma kapasitesi yüksek malzemelerdir.  

 

Karin marka doğal ağaçlardan imal edilmiş kamış kalem, celi kalem ve bambu kalemler hat sanatını icra edenlerin vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Bu naturel kalemler elde kolay tutulması ve mürekkebi ucunda uzun süre tutmasıyla hat icrasını kolaylaştırırlar. 1 mm’den 14 mm’ye kadar farklı uçlarda bulunan bu hat kalemleri yazının yazılacağı yüzeyin büyüklüğüne göre seçilmelidir. Hem profesyoneller hem de bu sanata yeni başlayan amatör sanatseverlerin rahatlıkla kullanabileceği bu kalemleri kaliteli bir mürekkeple kullanarak harika sanat eserleri yaratabilirsiniz.   

 

Hat kalemi fiyatları, uç yapısı, kullanılan malzemenin kalitesi ve kalemin mürekkep tutma kapasitesi gibi özelliklere göre farklılık gösterir. En uygun fiyatlı hat kalemi çeşitlerini edinmek için en doğru adres Karin Sanat online sanat malzemeleri mağazası bu alandaki geniş ürün portföyü ile sanatseverlere hizmet vermeye uzun yıllar devam etmektedir. Hat kalemi satın almak için Karin Sanat çizim kategorisi bir tık uzağınızda!

1 2 3 ... 8 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR