Heykel Malzemeleri Çeşitleri

 

Heykel sanatı en temelde çeşitli malzemelerin yontulması ve oyulması suretiyle, malzemeye şekil vermektir. Heykel birçok farklı materyalden yapılabilir. Bu maddelerin bazıları şunlardır: taş, ahşap, bakır, tunç, kurşun, fildişi, kil, çamur, polimer kil vb. 

Heykel nasıl yapılır? 

Antik Yunan ve Roma medeniyetinin efsanevi heykeltraşları genellikle taşları oyma yöntemiyle heykeller yapmışlardır. Antik ustaların heykel atölyeleri mermer taşlarla doludur. Ahşap oymacılığı da bu yöntemle yapılır. Biçimlendirme tekniği ile de heykeller yapılır. Bu teknikte yoğurulabilir bir kil kütlesine, sanatçı el hünerini kullanarak şekil vererek heykeller yaratır. Kimi hazır seramik hamuru ve heykel çamuru şekil verildikten sonra fırında ısıtılarak son haline getirilir. Bu tip heykel çamurlarına modelaj hamuru ya da modelaj çamuru adı da verilir. Modelaj çamurları ile son derece pratik şekilde heykeller yapabilirsiniz. 

Heykel malzemeleri nelerdir? 

 

Heykel sanatı en kompleks görsel sanatlardan biri olduğundan, bu sanat dalında kullanılan araç ve gereçler bir hayli fazla ve çeşitlidir. Heykel yapımı üzerinde çalışılan materyalin her tarafına rahatça ulaşabilmeyi gerektirir. Bu nedenle yüksekliği ayarlanabilen bir heykel kaidesi bu iş için elzemdir. Daha küçük heykeller için Karin Sanat’ın kendi üretimi olan değişik ebatlarda ahşap turnetler daha uygundur. Heykel sanatında yontma, oyma, dip alma gibi işlemler için kesici ve oyucu aletler imal edilmiştir. Bunlar genellikle setler halinde bulunur. Örneğin, taş oyma ve şekillendirme seti, çelik heykel spatulası seti, çelik heykel ve restorasyon aleti seti, ahşap oyma seti gibi modelaj aletleri bulunduğu gibi seramik sanatına yeni başlayanlar için seramik başlangıç seti de sanatçıların adresi Karin Sanat online satış mağazasında! Heykel sanatına nasıl başlarım demeyin. Sitemizi ziyaret ederek heykel killerinden edinerek evde hemen heykel sanatına başlayabilirsiniz. Heykel malzemeleri en iyi fiyat kalite oranlarıyla Karin Sanat heykel kategorisinde yalnızca bir tık uzağınızda.

 

1 2 3 ... 7 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR