Kıvam Arttırıcılar (Toz Kitre)

 

Ebru sanatında en önemli iş ebru teknesi içindeki suyun hazırlanmasıdır. Ebru boyalarının dibe çökmemesi için hazırlanan suyun belli bir yoğunluk ve kıvamda olması gerekmektedir. Bu sayede yüzeyde kalan boyalar ebru kağıdına rahatça tutunabilir. Geleneksel ebruda kullanılan yaprak kitre ve deniz kadayıfı gibi doğal kıvam arttırıcılar bulunmakla birlikte, son dönemde imal edilmiş sentetik kıvam arttırıcılar da kullanılmaktadır. Yaprak kitrenin hazırlanmasının zahmetli olması nedeniyle toz halde bulunan deniz kadayıfı ve toz kitre olarak da isimlendirilen kıvam artırıcılar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıma hazır olan sıvı kitreler de kullanılabilir. Toz kitreler içerisinde Carragenan ya da carrageenan olarak bilinen deniz kadayıfı ebru sanatında oldukça verimli sonuçlar vermiştir. Deniz kadayıflarının dayanıklı olması ve kıvam verici olarak iyi sonuçlar vermesinin yanında uygulamada boyaların görünümde de iyi sonuçlar vermektedir.

Kıvam Artıcı (Toz Kitre) Nasıl Hazırlanır?

Kıvam artıcılar farklı kalitelerde ve yapılarda olduklarından ölçüleri her bir ürün için farklılık gösterebilir. Bu nedenle aldığınız kıvam artıcının (toz kitre) uygun dozunun ne olduğuna dikkat ederek genellikle soğuk ortamlarda ılık su (21-25 derece) ile yapılması tavsiye edilir. Örneğin Japon deniz kadayıfının hazırlanmasında 1 lt su için 6 gr deniz kadayıfını bir kapta iyice eriyinceye kadar aralıklı olarak karıştırınız. Karıştırma için el mikseri ya da blender kullanılabilir. İyice karışmış olan suyun dinlendirilmesi gerekir. Doğrudan kullanım iyi sonuç vermeyebilir. 

Ebru için kullandığınız kıvamlı suyun kullanıldıktan sonra bir kaba alarak soğuk ortamda bekletilmesi ve bakteri önleyici kullanılması bozulmasını geciktirecektir. 

Farklı paket ve ağırlıklarda çeşitli kıvam arttırıcıları (toz kitreler) Karin Sanat web sitesi online mağazasının ebru bölümünden kolayca edinebilirsiniz.

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR