Pebeo Ürünleri

Pébéo'nun hikayesi 1919'da Fransa’nın güzelliği ile meşhur Provence bölgesinde başladı. Marsilya'nın doğusundaki Saint-Marcel'de kurulan fabrika yaklaşık yirmi çalışanı ile işe koyulmuştu. Bir Fransız kimya şirketi, olarak kurulan Pebeo sanat malzemeleri markası ismini boya üretiminde kullanılan “Pbo” molekülünden almıştır. Bu dönemde hazır boyalar henüz mevcut değildi. Boya pigmentleri sadece toz halinde bulunurdu ve yalnızca profesyoneller tarafından kullanılmak üzere imal edilirdi. Pebeo ise en başta sanatsal boyalar değil, duvarları ve büyük bina cephelerini boyamak üzere büyük hacimli kutularda sanayi tipi boya üretirdi.

1930'ların başında, resim sanatı hâlâ zanaatkar sayılan profesyonel sanatçıların bir mesleği olarak görülüyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ve yeni pigment üretme yöntemlerinin bulunmasıyla farklı pigmentler üretilmeye başlandı. Pebeo firması da Marsilya’daki fabrikasında son derece dayanıklı pigmentleri kurşun, krom, kadmiyum gibi metallerin ezilerek son derece ince şekilde öğütülmesiyle imal etmeye başladı. Pebeo özellikle fiziksel koşulların yıpratıcılığına karşı dayanıklı boyalar üretme konusuna odaklanmış ve bu alanda başarılı olmuştur. 

Yüzyıllar boyunca sanatçılar ve zanaatkarlar birkaç boyahanenin geliştirdiği pigmentleri kullanarak ve bu pigmentlerden farklı karışım kombinasyonları ve bağlayıcı çeşitlerini deneyerek kendi renklerini hazırladılar. 1934 yılında Pébéo sanat dünyasında bir devrim yaratarak ilk defa "kullanıma hazır" sanatsal boyalar geliştirdi. Tüpler içinde sunulan bu yağlı boyalar 15 özel renge sahipti ve bu Pebeo yağlı boya çeşitleri sanatçıların beğenisini hızla kazandı. Böylece Pébéo cephe boyaları sektörünün yanı sıra sanat dünyasına da ilk adımını atmış oldu.

19. yüzyıl boyunca, mineral pigmentlerin yerini yavaş yavaş sentetik organik pigmentler almaya başlamıştı. 1935'ten itibaren Pebeo firması da kömür katranı, benzen, naftalin ve antrasen gibi organik kimyasalları işleyip hazır hale getirdikten sonra bunları öğüterek organik pigment renkleri elde etmeye başladı. Pebeo fabrikası bu tür pigmentler üretme konusunda da üretim tesislerini yeniliklere uydurabilmiş ve renk seçenekleri ile boya uygulama çeşitliliğini arttırabilmiştir. 

1950’den sonra Pebeo dünyaca ünlü olmasını sağlayacak ve görselliğiyle her yerde kendini diğer markalardan ayıran boya kutularını geliştirdi. Ayrıca bu yıllarda Pebeo guaj serisini de piyasaya sürdü. Ekstra ince çekilmiş, pigmentlerin çözelti içinde her yere eşit dağıldığı dolayısıyla resim uygulamaları sırasında kullanım konforu ve uzun ömürlülük açısından üst düzey olan Pebeo yağlı boya çeşitlerini de bu dönemde geliştirerek seri imalata geçmiştir. 

1960’lardan sonra ise akrilik boyaların sanat dünyasına girmesini takiben Pebeo bu alana da el atarak her seviyeden akrilik boya renklerini fabrikasında üretmiştir. Pebeo kumaş boyaları ile de ün yapmıştır. Tekstil sektöründe kullanılan boya teknolojisini küçük kutular içinde kumaşlara direk uygulanabilir hale dönüştürmeyi başarmış ve kumaş boyalarını tüm dünyaya ihraç etmiştir. Dünyada önemli bir konuma sahip bu sanat malzemeleri markası teknolojik yenilikleri ve sektörün dönüşümünü çok iyi takip ederek rekabette geriye düşmemeyi başarmıştır.

Karin Sanat birçok dünya markasını istikrarlı bir şekilde Türkiye’deki profesyonel sanat camiasının, ev kadınları hobi dünyasının ve sanata yeni giriş yapan öğrencilerin ilgisine sunmaktadır. Dünya devi sanat ve kırtasiye araçları markalarını online satış mağazası portföyünde her zaman hazır bulunduran Karin Sanat Pebeo vitrail cam boyaları, Pebeo resim fırçaları, Pebeo fırınlanabilir seramik boyaları ve Pebeo Huile yağlı boya setlerini de bu alanların tutkulu sanatçılarına ulaştırmaktadır. 

Neden Pebeo Markasını Tercih Etmelisiniz?

Pebeo markasının özellikle cam ve seramik boyaları alanında kalitesi dünyaca bilinmektedir. Bu nedenle, birçok seramik atölyesinin vazgeçilmezi olan Pebeo porselen boyaları ile mutfağınızda da güvenle kullanabileceğiniz bardaklar, tabaklar ve kupaları boyamak oldukça zahmetsiz ve pratiktir. Bu boyalar seramik ürününüz fırınlandığında da canlı parlaklığını korur ve son derece dayanıklı sonuç verir. Pebeo fırça seti çeşitleri de sanatın her dalında ve her seviyeden amatör ya da profesyonel sanatçıların ihtiyaçları ve talepleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Bu fırçalar ile seramik ve porselen ürünleriniz üzerinde de göz alıcı desenler yaratabilirsiniz.  

Kalitesine göre son derece uygun fiyata sahip bu setlerin yanı sıra Pebeo Artist akrilik serisi boyaların da farklı renklerini denemenizi öneririz. Akrilik boya konusunda da kıvam, solmazlık ve pigmentasyon oranı gibi kriterlerde, uzun ömürlü sanat eserlerinize yakışacak bu sanat malzemelerini kullanmaktan büyük keyif alacaksınız. Su bazlı boyalardan söz ederken birçok kültürde su üzerinde boya yapma anlamına gelen marbling ya da Türkçesi ile ebru sanatının da su bazlı boyaları bu marka tarafından üretilmektedir. Karin Sanat ebru boyaları kategorimizden Pebeo marbling ebru boyalarına da ulaşılabilir. Bu boyaların farklı renklerini karıştırarak farklı renkler elde edebilir ve geleneksel Türk ebrusunu farklı renkler ile icra etmenin keyfini yaşayabilirsiniz.  

Pebeo köklü geçmişi, istikrarlı ve yenilikçi üretim kapasitesi gibi olumlu özelliklerinin yanı sıra dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte çalışarak, sanat dünyasının nabzını en iyi şekilde tutmaya ve bu alanda araştırma geliştirme süreçlerini profesyonellerle ilişkisine bağlı olarak yürütmeye özen göstermektedir. İyi bir sanatçı, kaliteli malzemeleri ve araç gereçleri hak eder. Pebeo sanat icra etmenin, yaratıcı fikirler ortaya koymanın ve yapılan işten keyif almanın yollarını resim sanatında yeni başlayanlar için de oldukça kolaylaştırıyor.     
 

1 2 3 4 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR