El Yapımı Kağıt Nedir?

 

El yapımı kağıt sanat alanında teknolojinin gelişmesinden önceki dönemde en sık kullanılan sanat malzemelerinden biriydi. Bu kağıtlar özellikle hat ve kaligrafi sanatında süslü ve estetik sanat eserleri ortaya çıkartmak için kullanılır. Her ne kadar son dönemde teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok çeşitli ve kaliteli sentetik sanat kağıtları üretilmiş olsa da el yapımı kağıtlar taşıdığı nostalji ile birlikte birçok sanatsever tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Bu kağıtların estetik ve incelikli yapısı bir çekim gücü oluşturmaktadır. Doğal malzemelerden imal edilen bu kağıtlar aynı zamanda çevre dostudur ve toksik içeriğe sahip değildir. Bu nedenle geri dönüşümü de el yapımı olmayan türlerine göre daha kolaydır 

 

El Yapımı Kağıtlar Nerelerde Kullanılırlar ve Temel Özellikleri Nelerdir?

 

El yapımı kağıt özellikleri bunlarla da kalmaz. Doğal maddelerden imal edilmeleri ve asitsiz olmaları ve estetik bir görünüme sahip olmalarının yanı sıra bu kağıtların mürekkep tutma kapasiteleri de yüksektir. Bambu, çınar, çam, ladin, kayın ve sedir gibi birçok farklı ağacın gövdesinden elde edilen liflerden imal edilen bu kağıtlar selüloz ham maddesinden üretilir. Bu nedenle süsleme sanatlarında da sıklıkla tercih edilirler. Sıcak suda liflerin bekletilmesi suretiyle elde edilen kağıt hammaddesi beyaz kağıda dönüştürülür. Sonrasında doğal yollarla renk pigmentleriyle karıştırılıp renkli kağıtlar son ürün olarak elde edilir.

 

El yapımı kağıt fiyatları piyasadaki sentetik üretim kağıtlara göre daha pahalı olmasına rağmen kalıcı ve kaliteli eserler yaratmak isteyen sanatçıların tatmin edecek niteliklere sahiptir. Bu kağıtlar hat ve kaligrafi sanat dallarının yanı sıra farklı çizim ve boyama tekniklerine de uygundur. Ayrıca baskı ve kolaj yapmak için de kullanılırlar. Doğal malzemelerle sanat icra etmenin keyfini bu kağıtlar ile deneyimleyebilirsiniz. 

 

Bu kağıtların en kalitelileri özellikle geleneksel Doğu kültürlerinde üretilirler. Japonya, Hindistan ve Nepal’de halen geleneksel yöntemlerle asitsiz el yapımı sanatsal kağıtlar üretilmektedir. Ancak kimi yöntemlerle bu kağıtlar modern sanat alanında kullanıma daha uygun hale getirilmiştir. Karin Sanat’ın geleneksel sanatlar konusundaki engin tecrübesinin bir ürünü olarak kağıt kategorimizde uygun fiyatlı ve çok farklı renklerde el yapımı kağıt çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Geleneksel yöntemlerle üretimini sürdüren dünyaca ünlü Japon Awagami Factory el yapımı kağıtlar birçok çeşidiyle kağıt kategorimizde. Ayrıca bu kategoriden asitsiz ve doğal Nepal el yapımı kağıtlara ve Hint kağıdı çeşitlerine de erişebilirsiniz. 

1 2 3 ... 5 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR