Pastel Boyalar

Pastel boya kuru uygulama özelliğine sahip ve bu yönüyle suluboya, akrilik boya ve yağlı boya gibi tekniklerden ayrılan bir resim sanatıdır. Bu boyalar saf pigmentlere bağlayıcı olarak Arap zamkı ve tebeşir tozu katılmak suretiyle imal edilir. Kuru boyalar ile karşılaştırıldığında resim yüzeyi üzerinde daha parlak ve canlı renkler oluştururlar. Aynı zamanda kağıt üzerinde oldukça verimli bir şekilde yayılma özelliğine sahiptir. Guaj boyaya benzer şekilde kapatıcı özellikte olduğundan her renk kağıt üzerinde bu boyalar ile resim yapmak mümkündür. Bu tekniğin en sevilen yanlarından biri ise kadifemsi bir dokuya sahip olmasıdır.

Pastel Boya Çeşitleri Nelerdir?

Bu boyaların soft pasteller, toz pasteller, yağlı pasteller, hard ya da sert pasteller ve pastel boya kalemleri gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genelde parmak kalınlığında ve uzunluğunda çubuk şeklinde bulunurlar. Pastel çubuklarının sert olanları daha kolay kırıldığından yumuşak olanları kullanım açısından daha avantajlıdır. Yağlı olanların kıvamı daha kremsi yapıdadır. Pigment seviyesi yüksek bir pastel boyayı parmağınızla da kağıt üzerinde yayarak boyama yapabilirsiniz. Birçok farklı ton ve rengi boyaları kağıt üzerinde harmanlayarak yaratmak da mümkündür. Bunların yanında farklı efektlerin oluştutulması için de oldukça uygun bir resim tekniğidir.  

En Popüler Pastel Boya Markaları Nelerdir?

Bu boyaların dünyaca ünlü birçok markası bulunmaktadır. Suluboyada olduğu gibi bu resim tekniğini de ilkokul çocukları sıklıkla kullandığından okul yıllarında hemen hemen her çocuğun Faber Castell pastel boya ya da Monami pastel boya seti bulunur. Bunların dışında Schmincke ve Kohi Noor gibi markaların artist ve profesyonel seviye yüksek pigment oranına sahip ve ışığa dayanıklı boyaları bulunmaktadır. Karin Sanat’ta en uygun ve kaliteli pastel boya nereden alınır sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Bu boyaları set halinde alabileceğiniz gibi teker teker istediğiniz renklerden seçerek de edinebilirsiniz.

Pastel Boya Nasıl Uygulanır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki pastel boya uygulanması oldukça kolay bir resim tekniğidir. Çünkü yağlı boya, akrilik boya ve suluboya tekniklerinde olduğu gibi fazla sayıda yan malzeme gerektirmez. Bu teknikte bir kağıt ve pastel çubukları ile harikalar yaratabilirsiniz. Pastel kalemler ile kolayca çizim ve boyama yapılabilir. Ayrıca, çubukları direk kağıt üzerinde sürmek ve gerektiğinde parmakla boyayı yüzeye yaymak da başvurulan diğer yöntemlerdir. Bazı durumlarda pamuk ya da peçete yardımıyla geniş yüzeylere boyayı kontrollü bir şekilde yaymak da mümkündür. Eserinizin kalıcı olmasını istiyorsanız pastel boyanın kağıt üzerinde daha sıkı tutunmasını sağlayan ve dış etkenlerden çalışmayı koruyan bir pastel fiksatifi kullanmanızı öneririz. 
   
Pastel Boya Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu boyalar, iç mekan, manzara, natürmort ve portre gibi resim tekniğinin farklı alt dallarında sıklıkla başvurulan resim malzemeleridir. Gölgelendirme, renk geçişleri ve dalga efektleri yaratmak için uygundur. Resim sanatı dışında çok fazla bir kullanım alanı yoktur. Toz pigmentler bu teknikte oldukça yoğun bir şekilde resim yüzeyine uygulandığı için pudra benzeri bir doku ortaya çıkarırlar. Diğer resim tekniklerinden daha canlı ve yoğun bir renk görünümüne sahiptir. Bu nedenle evlerin duvarlarını süslemek isteyen birçok sanatseverin öncelikli tercihlerinden biri pastel tablolardır.

Ayrıca bu resim tekniğinin en önemli avantajlarından biri kuru bir tür boya olması nedeniyle resmin kurumasının zaman alması gibi bir sorunun olmamasıdır. Tüm bu avantajları ile hem çocuklar, hem amatörler hem de profesyonel ressamların vazgeçilmesi olan pastel boya setleri ve yardımcı malzemelerinin en doğru adresi Karin Sanat’tır. Karin Sanat bu resim tekniği için de fiyat kalite performans açısından en uygun ürünleri resim kategorisinde sizlere sunmakta ve en kısa sürede kapınıza getirmektedir.
  


 


 

1 2 3 ... 12 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR