Tezhip Boyası

 

Tezhip sanatı oldukça kompleks, detayların çok önem kazandığı ve estetiğin çok ön planda olduğu geleneksel bir sanattır. Bu sanatta kullanılan birçok malzemenin yanı sıra ortaya çıkan eserin yapılışı sırasında dış etkenlere dayanıklı ve uzun yıllar canlılığını korumasını sağlayacak türde kaliteli boyaların kullanılması önemlidir. Geçmişte bu sanat dalında geleneksel yöntemler kullanılarak, doğal pigmentler ve su bazlı bağlayıcılar ile yapılan boyalar kullanılırdı. Örneğin, kök ve toprak boya denilen doğal pigment özelliğine sahip malzeme Arap zamkı ile karıştırılıp doğal bir tür sulu boya elde edilirdi. Ancak günümüzde tezhip sanatçıları hazır boyaları daha çok tercih etmektedir.

 

Tezhip Boyası Nedir?

 

Tezhip boyası olarak özelleşmiş ve bu adla kullanılan bir boya çeşidi yoktur. Tezhipçiler guaj boya, sulu boya, akrilik boya, ecolin sıvı suluboya ya da mürekkep sulu boya çeşitlerini kullanırlar. Ancak bu çeşitler arasında en sık tercih edilen boya kapatıcı özelliğe de sahip olması nedeniyle guaj boyadır. Bu nedenle tezhip boyası çeşitleri ve markaları olarak bilinen boyalar genelde su bazlı boyalar arasından seçilen boyalardır. Bunun yanında tezhip sanatında daha parlak ve ışıltılı bir görünüm elde etmek için yaldızlı ya da metalik suluboya olarak bilinen ve altın gümüş gibi tonları olan setler de tercih edilir. Bu tip metalik boyalar ile altın varak kullanmadan da altının ve diğer metallerin göz alıcı ışıltılı görüntüsünü elde etmek mümkün olur.

Karin Sanat tezhip boyası kategorisinde Türkiye’de en çok tercih edilen tezhip boyalarını farklı büyüklük ve şişe seçenekleriyle satışa sunmuştur. Kategorimizde Finetech Yaldızlı Suluboya setlerinden Schmincke’nin üst düzey kalite sulu boyası olan Horadam serisine, Pelikan Plaka boyalarından Pebeo sıvı akrilik sephia boyaya kadar birçok çeşidi bir arada bulabilirsiniz. Tezhip boyası özelliklerinden en önemlisi sürüldüğü yüzeye iyi tutunabilmesidir. Tezhip boyası seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında boyanın pigment saflığı ve yoğunluğunun yüksek olması ile kaliteli bir bağlayıcıdan imal edilmesi gelir. Tezhip bir süsleme sanatı olduğu için boyanın kalıcılığı ve canlılığı bu sanatta diğerlerine göre daha önemlidir. Bu nedenle kaliteli boyaları tercih etmenizi öneririz.  

1 2 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR