Guaj Boya

Guaj boya farklı özellikleri olan ve çok çeşitli kullanım alanlarına sahip bir tür su bazlı boyadır. Sulu boya ve guaj boya arasındaki farklar nelerdir sorusu oldukça sık sorulan bir sorudur. Bu boyalar aynen sulu boya gibi su ile inceltilir ve rengi açılır. Ancak bu iki boya türü arasındaki en temel fark guaj boyanın sulu boya gibi şeffaf değil kapatıcı opak özellikte olmasıdır. Bu yönüyle sulu boyadan ayrılır ve boya katmanı altındaki kağıdın rengini göstermez. Bu boya kuruduğunda matlaşarak altını göstermezken sulu boya kuruduktan sonra kağıdın rengi sulu boyanın üzerinden gözükür. Bu boyada da diğer resim tekniklerinde olduğu gibi renkler birbirine resim yüzeyi üzerinde karışarak farklı tonlar ve geçişkenlikler elde edilir. 

 

Guaj Boyanın Kullanım Alanları Nelerdir? 

Su bazlı bu boya kapatıcı özellikte olduğundan grafik tasarımcılar, karikatüristler ve anime sanatçıları tarafından sıklıkla tercih edildiği gibi, tezhip sanatçılarının da opak tabakalar elde etmek istediklerinde tercihleri arasındadır.

 

Ayrıca guaj boya çalışmaları çoğunlukla birçok farklı dekoratif amaçlı hobi çalışmalarında da görülür. Pigment oranı yüksek, kaliteli bir su bazlı boya ile dayanıklı ve uzun yıllar bozulmayan hobi çalışmaları ortaya çıkartmak mümkündür. Örneğin ahşap boyama da akrilik boyaların yanı sıra bu boyalar ile yapılabilir ve kapatıcı özelliği nedeniyle bir kat atarak daha iyi sonuçlar elde edilir.  

 

Guaj Boya Nasıl Uygulanır?

Bu resim tekniğinde sivri uçlu, suyu uç kısmında yeterli miktarda süre tutabilen suluboya fırçaları tercih edilir. Şişesinden fırça yardımıyla alınarak direk yüzeye uygulanır. Bu resim tekniğinde aynen suluboyada olduğu gibi genellikle kalın ve dokulu kağıtlar kullanılır. Çünkü ince kağıtlar kuruyan su bazlı boya tabakası üzerinde çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Bütün su bazlı boyalar içerisindeki suyun zamanla buharlaşması suretiyle kururlar.

 

Karin Sanat en kaliteli ve popüler guaj boya markalarına ev sahipliği yapmaktadır. Üst düzey kalite su bazlı boya arayanların ihtiyacına en iyi cevap verecek Schmincke Horadam Guaj boyalar uygun fiyatlardan Karin Sanat resim kategorisinde siz değerli müşterilerimiz beğenisine sunulmuştur. Sanat tarihinde çok kullanılmış tempera adı verilen sulu boya da bir tür guaj boyadır ve birçok ünlü Rönesans ressamının dünyaca ünlü tabloları bu teknik ile icra edilmiştir.

 

Kapatıcı özelliği ile Rönesansın ilk döneminde ahşap üzerine ve genellikle kiliselerin içerisindeki duvarlara yapılan resimlerde tempera boyalar kullanılmıştır. Guaj boyanın sevilmesinin sebeplerinden bir diğeri ise, fazla sulandırılmamış olmasından dolayı sahip olduğu yoğun ve kadifemsi kıvamının resim yaparken yağlı boya hissi vermesidir. Bu boya çeşidi de yağlı boyada olduğu gibi metal tüpler içerisinde piyasaya sunulmaktadır. Sıkça sorulduğu için tekrar etmek gerekir ki guaj boya ile ahşap boyanır. Ayrıca tüm bu özellikleri nedeniyle kumaş üzerinde de bu boyayı kullananlar vardır.

 

Guaj boyanın tonu, suluboyanın tersine, su değil beyaz boya eklenerek açılır. Dolayısıyla bu resim tekniğinde beyaz boya daha sık kullanılır. Yine bu boyama tekniğinde resim yapılacak zeminin mutlaka kuru olması gerekir. Suluboya da ise ıslatılmış kağıt üzerine uygulamalar yapılabilmektedir. Kimi ressamlar aynı kağıt üzerinde hem sulu boyayı hem de bu boya türlerini kullanarak farklı efektler ve etkiler yaratırlar. Bu yönteme mix media adı verilir. Kimi guaj boya çalışmalarında daireler ya da düz çizgiler çizmek için trilin kullanılır. Trilinin boya haznesine bu boyalardan doldurulup, trilin ayarlanarak istenen kalınlıkta çizgiler elde edilir.

 

Winsor Newton Designer’s Gouache ve Talens Art Creation guaj boya setleri de uygun fiyatlarla Karin Sanat güvencesiyle bir tıkla ayağınıza geliyor! Guaj boya yardımcıları çeşitleri ve guaj boyaya uygun sprey vernikler de sanat malzemesi adresiniz Karin Sanat’ta. Çocukların kullanımına uygun daha amatör guaj boya setlerini de en uygun fiyatlar ile sizlere sunuyoruz. 

 

En Ucuz Guaj Boya Nereden Alınır?

Ortalama guaj boya fiyatları suluboyalar ile aynıdır. Diğer resim tekniklerinde olduğu gibi bu resim tekniğinde de ihtiyacınız olan her türlü resim araç gerecinin hepsinin bir arada bulabileceğiniz en doğru adres Karin Sanat online sanat malzemeleri satış mağazasıdır. Bu resim tekniğinde de diğer resim tekniklerinde olduğu gibi gölgelendirme, harmanlama ve değişik desen çalışmaları yapılmaktadır.

 

Su haznesi yeterince büyük bir palet çalışmalarınızı daha rahat yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kuruyan boyaları hafif bir suyla açarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Tuval, kumaş, ahşabın dışında plastik ve metal yüzeylerde de bu boya türünü tercih edebilirsiniz. Resim sırasında hata yapılan yeri yumuşak bir bez ya da peçeteyi hafif bir şekilde ıslatarak temizlemek mümkündür. İşiniz bittikten sonra kullanılan fırçaların uçları ılık bir suyla temizlenmesi daha sağlıklıdır. İnatçı boya kalıntıları için sıvı sabunlu bir ılık su daha çok iş görecektir. Güzel sanatlar liseleri ve resim kurslarının vazgeçilmesi olan bu resim tekniği tüm bu özellikler göz önünde bulundurularak icra edildiğinde uzun yıllar mekanları süsleyen sanat eserleri yaratmanın en güzel yollarından biridir.

 

1 2 3 ... 9 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR