Oil - Yağlı Pastel Boya Çeşitleri

 

Pastel boya resim tekniğine yeni başlayanlar genelde soft pastel olarak geçen normal pastel boyaları bilirler. Ancak pastel boyanın yağlı pastel olarak geçen farklı bir türü daha vardır. Normal pasteller ve yağlı pasteller arasındaki farkları bilmek yapacağınız projelerde doğru malzeme seçimi açısından önemlidir. Yağlı pastel boya özellikleri kendine hastır. Adından da anlaşılacağı üzere yağlı pastel boyanın içeriğinde bazı mineral yağlar bulunmaktadır. Bu durum boyanın karakterini değiştirmektedir.

 

Yağlı Pastel Boya ile Soft Pastel Boya Arasındaki Farklar Nelerdir? Yağlı Pastel Boya Nasıl Kullanılır?

 

En yaygın kullanılan pastel olan yumuşak pastel, daha kuru mat bir bitişi olan, beyaz tebeşir, pigment ve Arap zamkı kombinasyonu ile imal edilen bir tür pasteldir. Yumuşak pasteller yüzeye yapışmaz, fırçalanarak yüzey üzerinden kaldırılabilir. Buna karşılık yağlı pasteller ise yağlı boyalara benzer, ancak içeriğindeki yağın özelliğinden dolayı tamamen kurumaz veya sertleşmez. Yağlı boya gibi, yağlı pasteller de üzerinde çalışılabilir ve inceltilebilir. Kremsi, balmumu benzeri bir kıvama sahip olma eğilimindedirler.

 

Yağlı pasteller yoğun bir renk verirken, yumuşak pasteller daha yumuşak, daha hassas bir renk tonuna sahiptir. Her iki pastel türü de son derece esnek bir yüzey kullanım çeşitliliğine sahiptir ve her ikisi de herhangi bir yüzey üzerinde olumlu sonuçlar verecektir. Ancak belirtmek gerekir ki dokulu bir kağıt her iki pastel türünde de boyanın kağıda tutunması açısından daha faydalı olacaktır. Yağlı pastel kullanıldığında yüzeyin Gesso ile astarlanması tavsiye edilir. Astarlanma sayesinde mumsu bağlayıcılar kağıdın lifleri tarafından emilmez ve bu da pastel renklerin donuk olmasını önler.

 

Bu iki pastel arasında kullanım açısından da bazı farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, yağlı olanlar yumuşak pastellere göre daha zor harmanlanır ve kağıdın üzerinden tamamen kaldırılamaz. Ancak daha parlak bir bitişe sahiptirler ve incelticiler ile inceltilebilirler. Yağlı pastel boya seti 12 ya da 24 renkten oluşabilir. Yağlı pastel boya markaları da genellikle yumuşak pastel üreticileri ile aynı firmalardır. Yağlı pastel boya fiyatları normal pastellerle yakın değerlerdedir. Karin Sanat en uygun yağlı pastel boya seçeneklerini resim kategorisinde satışa sunmuştur. Bu kategoriden hem kaliteli hem de daha uygun fiyatlı pastel boya seçeneklerine ulaşabilirsiniz.   

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR