Palet Nedir?

Palet resim araç ve gereçlerinin en önemli olanlarından biridir. Boyaların resim sırasında kolayca ulaşılabilmesi için elde tutulan bu resim malzemesi ergonomik şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca boyaların karıştırılması için de resim paleti yüzeyine ihtiyaç duyulur. Palet sayesinde fırça ya da spatula ile boyaları karıştırıp ara renkler elde edilir.

Palet Çeşitleri Nelerdir?

Bu resim malzemesi yapılacak resim tekniğinin ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde ve farklı ham maddelerden imal edilmiştir. Örneğin, suluboya için su ile boyanın içinde karışabileceği haznelere sahip plastik ya da porselen paletler üretilmiştir. Yağlı boya da ise genellikle ahşap paletler tercih edilir. Ahşap oval palet ya da hazneli plastik ve seramik suluboya paletleri gibi çeşitler en sık kullanılanlar arasındadır. Ahşap paletler diğerlerine göre daha hafif olma avantajı sunarlar. Ayrıca kare ya da dikdörtgen şeklinde olanlar da piyasada mevcuttur.

Palet Nasıl Kullanılır? Paletinizi Nasıl Seçmelisiniz?

Resim yapma işlemi sırasında kullanacağınız boyaları paletin üzerine az miktarda sıkarak israf etmeden uygun bir şekilde kullanmak önemlidir. Palet üzerinde kuruyan boyalar boyanın cinsine göre eğer yağlı boya ise tiner yardımıyla su bazlı bir boya ise ılık bir suyla kolayca temizlenir. Seramik ya da porselen paletler boyayı yüzeyinde tutmaması ve kolay temizlenmesi açısından avantajlı olmakla beraber daha ağır olduğu için uzun sürelerde kolu yorabilir. Resim paletini elde tutmak da zorunlu değildir. Şövalenin tablasının üzerine konularak da çalışmak mümkündür. Papatya şeklinde hazneleri olan sulu boya paletleri boyaların birbirine karışmaması için idealdir. Porselen olanlar daha uzun ömürlüdür. Dış mekanlarda resim yaparken hafif olması nedeniyle uzun süreli kullanım için ahşap paletler tercih edilmelidir. Karin Sanat resim araç ve gereçleri açısından oldukça geniş bir ürün portföyüne sahiptir. Resim paletleri ve diğer gerekli resim malzemeleri için sitemizin resim kategorisine göz atmanızı öneririz. En ucuz porselen ve ahşap paletler, Karin Sanat'ta!
1 2 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR