SULU BOYALAR

 

Suluboya en sevilen ve birçok farklı uygulama şekli olan bir resim tekniğidir. Bu resim tekniği ile birçok farklı resim türü yapılabilir. Uygulaması oldukça keyiflidir ve gölgelendirme, renk karışımı, çizim ve eskiz gibi birçok farklı resim metodunu kullanma imkanı sunar. Suluboyanın pigment saflığı, yoğunluğu ve imalatında kullanılan bağlayıcı kalitesi, bu teknik ile çalışan sanatçılar için oldukça önem arz eder ve boyanın nihai kalitesini belirler.

 

Sulu Boya Çeşitleri Nelerdir?

 

Fırça yardımıyla sulandırılarak kullanılan tablet sulu boyaların yanı sıra sulu boya kalemleri ile de bu resim tekniğini icra edebilirsiniz. Bunun yanında sulandırılmış boyayı su hazneli kalemlere doldurarak da bu teknik uygulanabilir. En çok tercih edilen yöntem, sulandırılmış bir fırça yardımıyla kendi haznesinde bulunan hazır kutu boyalardır. Hazne içerisinde sulandırıldıktan sonra kuruyan boyalar tekrar ıslatılarak kullanılabilir. Son derece esnek ve kullanım alanı geniş bir çeşitliliğe sahip bu resim tekniğini su bazlı olması nedeniyle daha sağlıklı olduğu için çocuklarınızla da yapabilirsiniz. 

 

Suluboya Nasıl Kullanılır?

 

Bu resim tekniğine uygun su hazneli paletlerde fırça yardımıyla sulandırılan tablet boyalar resim yüzeyine yayılarak uygulanır. Buna ek olarak sulu boya kalemlerinin uçları ıslatılarak ya da kuru uygulamadan sonra fırçayla resim yüzeyindeki boya tabakasını nemlendirmek suretiyle de uygulanır. Su haznesinde farklı boyalar karıştırılarak ara renkler ve farklı tonlar elde edilebilir. Dolayısıyla çok geniş bir kullanım alanına ve keyifli bir resim deneyimine sahiptir.

 

Suluboya Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Bu resim tekniği portre yapımı, doğa manzaraları, grafik tasarım, anime ve karikatür gibi resim sanatının birçok farklı alanında kullanılmaktadır. Yağlı boyaya göre uygulama süreci daha kolay olduğundan her yerde yapılabilir. Sulu boya kalemleri sayesinde seyahatlerde ve tatillerde de rahatlıkla uygulanabilir. Daha kalıcı eserler için bu tekniğine uygun bir yardımcı vernikle bitiş yapılması önerilir. Vernikler sanatçının tercihine göre parlak, yarı mat ve mat olarak seçilir.

 

Suluboya Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler Nelerdir?

 

Profesyonel sulu boya kullanımı artist seviye yoğun pigmentlerden elde edilen kaliteli boyalar ve kalemler ile yapılır. Amatör ve öğrenci seviye için başlangıç setleri de mevcuttur. Kaliteli ve saf Arap zamklarının bağlayıcı olarak kullanıldığı boyalar tercih edilmelidir. Bu tip boyalar suda daha iyi çözünür ve resim kağıdı üzerinde daha kolay yayılır. Pigmentasyonu yüksek boyalar kağıda daha iyi tutunur. 

 

Temel Suluboya malzemeleri Nelerdir?

 

Su tutma kapasitesi yüksek bir resim fırçası uygulama sırasında kolaylık sağlar. Ayrıca 200 gram ağırlığından yüksek gramajlı kağıtların kullanımı kalıcı eserler bırakmak için önemlidir. Hafif kağıtlar bu teknik ile icra edilen çalışma kuruduğunda buruşma ve boya tabakasında çatlaklara neden olabilir. Bunun dışında seramik ya da porselen sulu boya paletleri de bu resim tekniği için ideal bir kullanım sağlar.    

Suluboya markaları nelerdir?

Karin Sanat uzun yıllara dayanan sanat malzemeleri deneyimiyle dünyanın en ünlü profesyonel suluboya markalarını siz değerli müşterilerimize resim kategorisinde sunmaktadır. Schmincke Suluboya, Schmincke Akademie, Van Gogh, St. Petersburg, Winsor Newton, Zig ve Finete gibi en önemli sulu boya markalarını en uygun suluboya fiyatlarıyla sitemizden edinebilirsiniz. 

 En iyi suluboya markası hangisidir sorusunun cevabı ise kullanıcıya bağlı olarak değişmekle birlikte gerek pigment yelpazesinin genişliği ve saflığı, arap zamkının benzersizliği, geniş renk sıkalası ile Schmincke markası ön plana çıkmaktadır. Schmincke Horadam sulu boyaları Afrika’nın sahra bölgesinden gelen Arap Zamkları ve Alman boya sanayisinin en iyi doğal ve sentetik pigmentleriyle üretildiğinden profesyonel suluboya ressamlarına tavsiye edilmektedir. Ayrıca yeni çıkan Supergranulation serisi Schmincke Horadam serisinin renk olarak benzersizliğini ortaya koymaktadır.

Çocukların sevgili olan bu resim tekniği sanata yeni başlayanlar için de çok eğlenceli deneyimler sunar. Bu resim tekniğinin gerektirdiği suluboya malzemelerinin hepsini bir arada bulabileceğiniz Karin Sanat online sanat malzemeleri satış mağazı sanatseverlerin bir tık uzağında.

1 2 3 ... 31 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR